7 Nisan 2021 Çarşamba

HOLİGAN MI YOKSA SEYİRCİ Mİ ?

ATV'de 3 sezondur yayınlanan Hercai dizisi 69.bölümde Final yapma kararı aldı. Meselemiz tabi ki dizinin final yapması değil. Final kararının ardından izleyenlerinin sosyal medya da başlattıkları başlık çalışmaları. Bir yapımın doygunluk süresi vardır ve birde sadık kalınmaya çalışılan hikayesi. Ancak ne yazık ki artık hiçbir dizide bunu göremez olduk.

     İlk başlarda her şey senarist, yapımcı ve kanal yönetimi için iyi başlarken son zamanlarda dizilerin sezon ortalarına doğru fandom adı verilen bir kesim ortaya çıkmış bulunmakta. Herhangi bir dizide var olan iki karekteri birbirine yakıştırıp kendi aralarında fandom oluşturmaya başladılar. Destek vermek veya dizinin senaryosunu beğenmekte ve bunu anlatmakta bir problem görmüyorum. Şayet dizinin senaryosuna bakıldığında hikayede yakıştırılan ikili arasında izleyicilerin istediği gibi bir yazım olmadığında buna sinirlenip senariste, yönetmene ve yapımcıya ağır bir şekilde kızılmasına karşıyım. 

     Hikayeye başlarken senarist belki izleyicilerin gördüğü uyumu fark edememiş olabilir. Bu konuda bir sorun yok. Sorun bu ikililer arasında bir hikaye geçmesini isteyen izleyicilerde. Evet belki sonuçları kendileri izleyerek veriyorlar ama bu onların senaryoya müdahale etme imkanı tanımıyor. Diziler başta normal seyrinde senaryosuna sadık kalınarak giderken bir süre sonra bu baskılar neticesinde senaristi etki altına alıyorlar. Bu da var olan hikayede sapmalara ve konu olarak başlangıçtan öte çok farklı yerlere gittiği için reyting kaybına neden oluyor.

     Yukarıda da dediğim gibi sevebiliriz, yakıştırabiliriz, ikili arasında bir hikaye isteyebiliriz ama hepsi o kadar. Çünkü bizler o senaryoyu kendimiz yazmıyoruz. Herhangi bir senaristin kendi kafasında oluşturduğu ve bunu ekrana yansıttığı bir dünyayı seyrediyoruz. Yeni dönem izleyicilerinin artık bu unsuru unuttuğunu düşünüyorum. Lakin oluşan fandom  kesimlerinin artık senaryouı beğenmeyip senaristi,yapımcı ve kanalları etki altına aldığını görüyoruz. Şöyle bir bakacak olursak da sonuçları ağır olabiliyor. Değiştirilen senaristler, yönetmenler,oyuncular yerlerine getirilen yeni kişiler. Artık nerede ise dizilerin hepsinde bu oluyor. Sadık kalınmayan senaryolar, planlanan işler, başta düşünülen fikirler her dizinin sezon ortasından itibaren fandom kesim yüzünden çöp olup gidiyor.

     Bundan 5 sene öncesine göre sektör çok değişti. Önceden 2-3 sezon planlanan yapımlar şimdi nerede ise yoklar. Şimdilerde hikayesi bitse bile sırf iyi sonuçları yüzünden sakız gibi uzatılan dizilerimiz var. Hangi dizi artık sonuçlarında düşüş yaşıyorsa o zaman final yapıyor. Normal seyrinde giden bir finalli yapımımız da yok artık. Bunların sebepleri: artan maliyetler, 90 dakika uzun diye protesto yaparken daha da uzayan dizi süreleri ve fandom kesim bulmuşken onları yontmaya çalışan kanallar ve yapımcılar yüzünden durum bu hale geldi.

     Bu durum nereye kadar gider artık bilemiyorum. Sektöre baktığımızda herkes eleştiriyor. Sonuca geldiğimizde ise değişen bir şey senelerdir yok. Hatta daha da kötüye giden bir gidiş var. Malesef sektörün ilerisinde herhangi bir ışık görülmüyor.  

     

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SEVİLEN PROGRAMA ÜÇ YENİ İSİM

  Show Tv ekranlarında 9 sezondur devam eden BKM yapımlı komedi skeç programı 'GÜLDÜR GÜLDÜR'e üç yeni oyuncu katıldı. BKM yapımlı p...