12 Mayıs 2021 Çarşamba

DİZİ SÜRELERİ 75 DAKİKA OLMALI

      Seyircilerin bir kısmının izlemekten çok hoşlandığı, bir kısmının sevdiği ama çok uzun bulduğu bir konu var. DİZİ SÜRELERİ. 2000'li yıların sonunda yaklaşık 50 dakika olan diziler zamanla 90 dakikaya, sonra 120 dakikaya çıktı. Günümüze geldiğimizde ise bu süre şuan net olarak 150 dakika. Bölüm farklılıklarına göre 165 dakika olan bölüm dahi var şuan. Bunun sebebi belli PARA. Türkiye yapımı diziler özellikle Orta Doğu'da büyük ilgi görüyor. Ve işin açıkçası bizde bu durumu lehimize çevirmek için dizileri uzattıkça uzatıyoruz. Dizi bölümlerini yurt dışına 30 veya 45 dakikadan 4/6 bölüm aralığında satıyoruz. Yani Türkiyede tek seferde yayınlanan bölümü yurt dışına 4 bölüm şeklinde bölerek satıyoruz. Burada tabi yapımcı ve kanal kendini düşünerek hareket ediyor buna lafım yok. Oyuncu kısmına gelirsek zaman zaman dizi sürelerini eleştirenler oldu ama yine de işine devam etti. Sadece söylem olarak kaldı. Zamanında Avrupa Yakası eleştiriyordu, şuanda da Menajerimi Ara eleştiriyor ama nafile diziler tam gaz 150 dakika şeklinde ilerliyor. Reklamları ve Özet kısmını da eklersek ediyor size 1 bölüm tam 4 SAAT.

     Şöyle bir örnek vermek gerekirse önceden kanallların PT1 ve PT2 diye ayırdıkları bölümler vardı. O bölümlerden şuan sadece PT1 kısmı var. (20.00 - 22.30 PT1) İkinci kısım ile birleştiriliyor artık. (22.30 - 00.30) Bir dizi artık 20.00'de başlayıp 00.30'da bitiyor. Zamanında günü iki dizi ile bitiren kanallar şuan günü tek dizi ile bitiriyor. Eskiden 10 dakika olan özetler için şimdiki sürece bakarsak 20.00 ile 21.00 arasını bütün kanallar dizilerinin özetlerine ayırıyor. Tam 1 SAAT. 

     Oyuncular tarafından tepkiye sebep olsada sürelerin uzaması ile tabi ki onlarında kaşeleri arttı. Şuan bir başrol bölüm başı ortalama bir isime sahip ise 50 bin ile 75 bin arası bir miktar kazanıyor bölüm başı. Buradan şunu çıkartabiliriz. Zaman içinde uzayan bölümlere doğru orantılı olarak bölüm başı alınan paralar da arttı. Olay buna dönünce de protestolar sadece söylem de kalıyor çünkü bir bölüm yayınlanmaması demek Başrol için 50 bin TL gibi bir kayıp demek. Dizi sürelerinin azalmasını istiyorlar ise bunu oyuncular yapacakları eylemler ile göstemek zorunda. Yapımcı veya kanal'ın hiç mi sürelerin uzamasında suçu yok derseniz var tabi. Ama işin sonunda onlar ticari kısmına bakıyor. Daha fazla kazanmaya odaklı bir sistemleri var diyelim. Gelen paranın azlığı veya çokluğu onları ilgilendiriyor. Çalışan kesim olan oyuncular ses etmedikçe bu devran böyle devam eder.

     Protestoların bir çoğunda dizi süreleri 45 dakika olmalı şeklinde sloganlar var. 150 dakikadan 45 dakikaya inmek insanlara kısa gelebilir. İdeal sürenin Türkiye şartlarında 75 dakika olması kanatindeyim. ne izleyen için dizi yormuş olur ne de yayınlanan dizinin konusu bitmiş olur. Takdir edersiniz ki nerede ise 1 sezon anlatılabilecek konu Türkiye de 150 dakika da anlatılıp 6 bölüm içinde bitiriliyor. Bu da dizinin ömrünü kısaltıyor. 75 dakika her şekilde ideal gibi. O zaman bende yazıyı o meşhur slogan ile bitireyim.

YERLİ DİZİ YERSİZ UZUNNNN. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SEVİLEN PROGRAMA ÜÇ YENİ İSİM

  Show Tv ekranlarında 9 sezondur devam eden BKM yapımlı komedi skeç programı 'GÜLDÜR GÜLDÜR'e üç yeni oyuncu katıldı. BKM yapımlı p...